DEITY MANDALÁK

deity mandala istenség mandala

A tantra (szanszkrit: तन्त्र) szó szerint azt jelenti: “szövőszék, láncfonat, szövés”, mely egy ezoterikus jógahagyomány.

A tantra kifejezés az indiai hagyományokban tágabb értelemben rendszeresen ismétlődőt is jelent. Egy módszert, technikát, szöveget, elméletet, rendszert, eszközt vagy gyakorlatot, melybe “beleszövik” a hagyományokat és tanításokat. Ezt a tudásanyagot használják a megvilágosodás eléréséhez.
Ezek szent és titkos tanítások, melyek egy részét a mai napig ezoterikus beavatáson keresztül adják tovább a mesterek tanítványaiknak.

A vadzsrajána (a Buddhizmus egyik ága – “Gyémánt út” – a mahájána buddhizmus tantrikus változata) és a tibeti tantra (Tibeti buddhizmus a mahájána buddhizmus egyik alága) alapvető gyakorlata / része az Istenség-jóga (devatayoga – valamely istenséggel való egyesülés), mely egy módszer a megvilágosodáshoz. Ezt a gyakorlatot segítik a Deity mandalák.

Deity Mandalák
Ezek a mandalák meditációs eszközként szolgálnak, amely magában foglalja a kiválasztott istenséggel vagy “becsben tartott istenséggel” való azonosulást vizualizációkon és rituálékon keresztül, valamint az üresség felismerését. A tibeti tudós, Tsongkhapa szerint az Istenség-jóga az, ami elválasztja a buddhista tantra gyakorlatát a többi buddhista irányzat gyakorlatától.
A meditáció magában foglalja a mantrák elmondását, imákat és az istenség vizualizálását.

A mantra (páli: mantra) vagy mantram (dévanagari: मन्त्रम्)[1] egy szent megnyilatkozás, egy numinózus hang, egy szótag, egy szó vagy fonéma vagy szócsoport (leggyakrabban olyan indiai nyelven, mint a szanszkrit), amelyekben a gyakorlók hisznek, hogy vallási, mágikus vagy spirituális erővel rendelkeznek. Egyes mantráknak van szintaktikai szerkezete és szó szerinti jelentése, míg másoknak nincs. Ilyen mantra pld, az Om, Aum (ॐ) vagy a hosszabb mantrák pld. Gayatri Mantra, a Hare Krishna mantra, az Om Namah Shivaya, a Mani mantra.

A legtöbb Deity mandala szimmetrikus, és egy vagy több koncentrikus körből áll egy négyzet alakú kereten belül. Mindezt különböző színekkel és formákkal jellemezhető elem vesz körül. Nagyon jó példa erre a Chakrasamvara és Kalachakra mandalák sokféle változata.

Forrás:
https://en.wikipedia.org/wiki/Deity_yoga
https://en.wikipedia.org/wiki/Buddhism

Kép forrása:
https://mandalas.life/get/mantra-mandala-with-shakyamuni-buddha/

ez is érdekelhet


Nézd meg a többi mandala változatot !

HÍRLEVÉL

Iratkozz fel a DOT & PAINT hírlevélre, hogy értesülj az új termékekről, akciókról, ingyenes szállításról!